Laptop ekranim tamamen beyaz oldu, ne yapabilirim?


Dizüstü bilgisayar LCD ekranının görüntü yerine tam ekran olarak beyaz ışık göstermesi durumu genel olarak aşağıdaki üç sıkça rastalanan durumdan kaynaklanmaktadır.

1. Laptopun LCD ekran kablosunun deforme olması, soketinin yerinden oynaması.
2. Laptopun LCD ekranının arızlanmış olması.
3. Arızalı anakart ( grafik kartı ve/veya anakart ).

Öncelikle ilk seçeneği elemek için evinizde yada ofisinizde deneme amaçlı laptopunuzun VGA soketine bağlayabileceğiniz bir monitör bulunuyorsa bu mönitörü kullanarak problemin Laptopun LCD ekranındanmı yoksa Laptopunuzun anakart/ekran çipinden mi kaynaklandığını kesinleştirebilirsiniz, her ne kadar bu sorunu çözüp ekranı tekrar çalışır hale getirmeyecek olsada önemli bilgilerinize erişim şansı sağlıyacaktır.

Image result for laptop vga port           

Harici monitör bağladığınızda görüntü alamamanız durumunda 3. Seçenekdeki gibi laptop Grafik kartının (çipset) arızalanmış olması daha yüksek olasılıklı olmakta olup servise müraacat etmeniz tavsiye edilmektedir.

Eğer kısmı olarak görüntü alıyorsanız veya Laptop üst yüzeyine (laptop klavyesi ile ekran arası olan alan) elinizle hafif şekilde bastırdığınızda görüntü alabiliyorsanız problem yüksek olasılıkla kablo bağlantısı / soket ile alakalıdır.

Bursa Uludağ Bilgisayar Teknik servisinde Laptop ekran arızası onarımı konusunda ücretsiz arıza tespitinden yararlanabilirsiniz, Tüm notebook arızalarında onarım öncesi ücretsiz arıza tespiti yapılmakta tamir işlemi verilen fiyat bilgisi onayınıza müteakip yapılmamaktadır. Daha fazla bilgi için bizimle buradan irtibata geçebilirsiniz.